Jak vybrat nůž

Úvod RADY A TIPY Jak vybrat nůž

Jak správně vybrat nůž

Výběr nože je závislý především na způsobu jeho používání. Je jasné, že si vezmete jiný nůž na mazání chleba, jiný nůž na výšlap do hor a jiný nůž zvolíte jako prostředek případné sebeobrany.

Nože v zásadě dělíme do několika skupin:

Multifunkční kapesní nože

Tyto nože jsou specifické tím, že obsahují mimo samotný nůž i další nástroje, které běžně používáme. Takovýto nůž by měl mít každý u sebe při výpravách do přírody, na cestách nebo na výletech. Je to obrovský pomocník v mnoha situacích a značně Vám ulehčí život.

Multifunkční nůž se vybírá podle toho, jaké nástroje budete nejvíce používat. Táborníci jistě uvítají malou pilku. Pokud jezdíte často na kratší výlety, postačí Vám otvíráky a v případě delší cesty nebo dovolené vám můžou přijít vhod nůžky.

Zavírací kapesní nože s pojistkou

Tyto nože v sobě kombinují výhody klasických kapesních nožů a nožů s pevnou čepelí. Jsou totiž skladné a přitom udělají téměř stejnou práci jako nůž s pevnou čepelí. Tvar těchto nožů a způsob vybroušení ostří udávají hlavní smysl jejich použití.

V zásadě jsou tyto nože používány jako záložní nože při delších výpravách nebo expedicích. Hojně se také využívají jako prostředek pro sebeobranu a také samozřejmě všude tam, kde potřebujete skladný nůž (rybáři, myslivci, strážní, houbaři, táborníci a další).

Nože s pevnou čepelí

Jedná se o klasické nože, které používáte denně pro přípravu jídla a pro řezání čehokoli jiného v práci, doma nebo na zahradě. V naší nabídce naleznete zejména nože lovecké a vojenské. Oproti klasickým nožům jsou více masivní, pevnější a celkově odolnější. Hodí se více pro outdoorové aktivity a odvedou spoustu kvalitní práce.

Nože s pevnou čepelí nejsou skladné jako například nože kapesní, nicméně odvedou více mnohem tvrdší práce a také více vydrží. Ve většině případů se takovýto nůž nosí v pouzdře přímo na opasku tak, aby byl hned po ruce k použití. Velmi oblíbené jsou tyto nože při pobytech v přírodě a při akcích typu Survivor (kdy se snaží člověk přežít v drsných podmínkách nehostinné přírody).


Materiál nože:

Co se týče materiálů, tak v zásadě rozlišujeme materiál čepele a rukojeti. Obecně platí, že čím tvrdší ocel je použita na výrobu čepele, tím si nůž déle udrží své ostří ale hůře se brousí. Stejně tak naopak, když je ocel čepele měkčí, tak neudrží dlouho ostří, ale zase ji rychle nabrousíte. Pro normálního uživatele to však není nijak zásadní otázka. Naprostá většina nožů (i v naší nabídce) má totiž čepel z oceli 440. Tato ocel je jakýmsi kompromisem. Dobře se brousí a také ostří (pokud je správně nabroušeno) vydrží dlouho ostré – samozřejmě v závislosti na odváděné práci. Ocel 440 je velice odolná a nůž z této oceli Vám bude dobrým pomocníkem. Pozor si dejte jen na to, zdali je ocel nerezová.

Při koupi nože je tak podstatný především materiál, který je použit při výrobě rukojeti. Je totiž třeba si uvědomit, že s nožem můžete pracovat i ve stižených podmínkách (mokré nebo zpocené ruce), nebo jej můžete používat delší dobu a poté je zde jasný požadavek na příjemné držení.

Materiálů, které se na výrobu rukojetí používají, je obrovská spousta a ve velké míře jde o zvyk uživatele. Každopádně při výběru nože dejte pozor na to, aby byla rukojeť z vhodného materiálu pro Vás, protože to budete Vy, kdo s nožem bude pracovat.

Mimo výše popsané se také musí nůž líbit. Uživatel s ním musí být spokojen i po estetické stránce. Jak vidíte, výběr nože není velká věda a jistě si u nás vyberete nůž, se kterým budete naprosto spokojeni. Pokud byste ale přeci jen měli nějaké pochybnosti, nebo by Vám nebylo něco jasné, klidně nám napište (viz. kontakt) a my Vám rádi kvalifikovaně poradíme.

Copyright 2015 - 2019 © dn.cz